Tällä videolla valokuvaaja Marko Rantanen esittelee märkälevy-kollodium kuvan tekemisen vaiheita. Kyseinen tekniikka on kehitetty 1851 ja ollut käytössä 1900-luvun alkuun saakka.
Potretti-, muoti- ja mainoskuvaajana Markoa kiinnostaa märkälevy-kollodium tekniikassa erityisesti sen analogisuus, rajoitteet ja käsityö. Yhden valmiin kuvan tekemiseen menee kokonaisuudessaan 45 minuuttia ja vaatii jokaiseen työvaiheeseen tarkkaa keskittymistä. Märkälevykuvissa on lyhyt syväterävyys, joka asettaa haasteita sommitelulle. Myös valotusajat ovat pitkiä, jonka takia kuvattavat joutuvat olemaan pitkään paikallaan.
Märkälevy kuvauksessa kuva muodostuu mustalle alumiinille tai lasille. Sana märkälevy tarkoittaa tekniikassa, että levy on valoherkkää niin kauan kuin levy on kostea. Lisää Markon märkälevykuvia löytyy täältä: Ateljee Marko Rantanen
Kannattaa lisäksi käydä lukemassa meidän aikaisempi haastattelu hänen töistään täältä.
Kreditit
Kuvat: Marko Rantanen
Video: Valtteri Hirvonen
Stylisti: Milla Muurimäki
Meikki: Fatma Bendris
Malli: Jenny